krzyż patee

logo

krzyż patee

Germania

logo

Germania

Wróć do strony Lotnictwo życiorys Przejdź do strony Niemieckie Asy

porucznik Fritz Rumey

Pour Le Merite

Pour Le Merite

Krzyż Żelazny II klasy

Data urodzin : 03.03.1891                 Data śmierci : 27.09.1918

Fritz Rumey urodził się w Königsbergu ( Królewiec ) w Prusach Wschodnich. Wstąpił do armii i początkowo służył w 45 Pułku Piechoty, stacjonującym w Insterburgu (Wystruć). W sierpniu 1914 roku razem z tym pułkiem uczestniczy w obronie Prus Wsch. Walczy pod Gąbinem, a następnie bierze udział w zwycięskiej bitwie pod Tannenbergiem. Od września 1914 roku służy w 3 Pułku Grenadierów. Walczy w jego szeregach na froncie wschodnim do połowy 1915 roku. Później prosi o przeniesienie do lotnictwa i trafia do szkoły lotniczej, gdzie pobiera pierwsze nauki pilotażu. Po jej ukończeniu, we wrześniu 1915 roku zostaje skierowany do 19 Polowej Eskadry Lotniczej (Feldfliegerabteilung), w której zajmował się głównie lotami zwiadowczymi i obserwacyjnymi, a w późniejszym okresie także lotami bombardującymi. Jednak po kilku miesiącach takie latanie przestało go interesować i złożył podanie o przeniesienie do lotnictwa myśliwskiego.

Fritz Rumey Jego prośba została pozytywnie rozpatrzona i zostaje skierowany do szkoły dla pilotów myśliwskich, gdzie doskonalił swoje umiejętności pilotażowe. Po jej ukończeniu w maju 1917 roku, zostaje przydzielony do eskadry myśliwskiej Jasta 2. Po miesiącu, w czerwcu 1917 roku dostaje przydział do Jasta 5, z którą związany został już na stałe. Rumey okazał się bardzo dobrym pilotem myśliwskim, słynął zaś z bardzo celnego ognia do wrogich samolotów. 26 czerwca 1918 miał już na swoim koncie 25 zwycięstw powietrzych. W tym dniu zestrzelił w walce Sopwith Camela, pilotowanego przez kanadyjskiego asa Edwarda Eatona. 10.07.1918 roku zostaje odznaczony najwyższym i najbardziej prestiżowym w cesarskich Niemczech orderem "Pour le Merite". Między czerwcem, a wrześniem 1918 roku uzyskuje dalszych 20 strąceń. 25.08.1918 r. zostaje ranny podczas akcji bojowej, drugi raz zostaje ranny 24 września. W trzy dni później 27.09.1918 roku, pilotując Fokkera D VII udał się w kolejny lot bojowy, z którego już nie powrócił. Podczas walki powietrznej jego Fokker został uszkodzony w wyniku zderzenia się z brytyjskim dwupłatem S.E.5a, pilotowanym przez południowo-afrykańskiego asa Georga Lawsona. Rumey wyskoczył ze spadochronem z uszkodzonego samolotu, ale zginął ponieważ jego spadochron nie otworzył się. W chwili śmierci miał 27 lat i był w stopniu porucznika. Od 21.04.1936 roku, jedna z ulic Berlina, położona w dzielnicy Tempelhof-Schöneberg, nosi nazwę jego imienia.

To jak na razie są wszystkie informacje pozyskane i znalezione na temat tego pilota. Z czasem biografia ta zostanie poszerzona o nowe informacje, które postaram się uzyskać z innych źródeł.

Fritz Rumey Albatros DV

Powrót na stronę Niemieckie Asy


Copyright 2004 © by Home Page : All rights reserved. ®