Pour
    Le  Merite

Armia Niemiecka w czasie I w.ś.
1914 - 1918


GENEZA WIELKIEJ WOJNY 1914 - 1918

Wilhelm II Uwarunkowania gospodarcze :

Stosunki międzynarodowe cechowała przez cały XIX wiek bardzo wyjątkowa stabilność. W Europie nadal dominowało pięć wielkich mocarstw, z inicjatywy których odbył się kongres wiedeński. Po 1815 r. nie było między nimi żadnych konfliktów na szerszą skalę. Wojny, które wybuchały w owym okresie na obszarze Europy, miały bardzo ograniczony zasięg zarówno przestrzenny i czasowy. Zdarzały się międzynarodowe akcje o charakterze policyjnym, tzn. mocarstwa interweniowały, pomagając tłumić rewolucyjne wybuchy, których nie dało się opanować i poskromić miejscowymi siłami wojskowymi. Najbardziej pierwotną przyczyną wybuchu pierwszej wojny światowej był wzrastający spór terytorialny o nowy podział świata między europejskimi mocarstwami. Ćwierćwiecze poprzedzające wybuch I w.ś. przyniosło także ogromne przeobrażenia w życiu gospodarczym i politycznym świata. Wynalazki ułatwiające wykorzystanie nowych rodzajów energii, usprawniające transport, telekomunikację i wszelkie inne dziedziny życia spowodowały powstanie nowych gałęzi przemysłu oraz znacznie przyspieszyły wytwarzanie dóbr przemysłowych, jak i rolniczych. Rozwój produkcji i transportu umożliwiał powstanie ogólnoświatowego rynku wymiany i eksploatację surowców, również w krajach leżących z dala od głównych centrów życia gospodarczego. Wzrosło zainteresowanie nawet odległymi rynkami zbytu na produkowane masowo towary. Konieczna dla realizacji wielkich przedsiewzięć gospodarczych koncentracja środków doprowadziła do powstania kapitału finansowego i wielkich korporacji przemysłowo-finansowych, rywalizujących ze sobą o wpływy w różnych częściach świata.

Franciszek Józef I Rozwój ten był nierównomierny. Wcześniej rozwinięte potęgi, jak Wlk. Brytania, Francja, Holandia i Belgia, również modernizowały swój przemysł i powiększały produkcję, jednak wobec niższych jej kosztów za granicą w coraz większej mierze eksportowały kapitał do innych krajów, czerpiąc olbrzymie dochody z owych inwestycji. W obronie rodzimej produkcji na przełomie XIX i XX w. zaczęto odchodzić od liberalizmu gospodarczego na rzecz polityki protekcjonistycznej, sztucznie utrudniającej obcą ekspansję gospodarczą wysokimi barierami celnymi. Doprowadziło to do tego, że państwa szybko rozwijające się dążyły do nowego politycznego podziału świata, który umożliwiłby im poszerzenie własnych dróg wpływów gospodarczych. Ponieważ kraje gospodarczo zacofane wchodziły już przeważnie w skład imperiów kolonialnych państw europejskich, ekspansja Niemiec, USA i Japonii kierowała się w stronę formalnie jeszcze niepodległych, ale słabiej rozwiniętych krajów Azji i państw Ameryki Łacińskiej. Niemcy, posiadające tylko stosunkowo niewielkie kolonie w Afryce i w Azji, usiłowały podporządkować sobie gospodarczo Europę Środkową i Wschodnią, poprzez Austro-Węgry i Bałkany sięgnąć do Turcji i świata arabskiego, stworzyć - jeśli nie w sposób pokojowy, to militarny na gruzach carskiej Rosji - gospodarczy organizm "Mitteleuropy". Podjęty pod koniec XIX wieku ruch wszechniemiecki miał uaktywnić mniejszość germańską i wciągnąć ją do dalekosiężnych planów utworzenia zdominowanej przez Niemcy Europy Środkowo - Wschodniej.

MENU DZIAŁU

Plany wojenne

Sarajewo 1914

Rok 1914

Rok 1915

Rok 1916

Rok 1917

Rok 1918

Bilans wojny

Skutki wojny

Link powrotny do :

działu : WOJNA

 

Cytaty z Bismarcka :

" Jakieś przeklęte błazeństwo na Bałkanach stanie się zarzewiem kolejnej wojny. "

" Wojna z Rosją, w której musielibyśmy popierać Austrię, byłaby wielkim nieszczęściem, gdyż nie moglibyśmy nic zyskać, nawet zwrotu kosztów wojennych. "

" Odbudowa Polski byłaby dla nas mniejszym złem od inwazji rosyjskiej. "

 

Karl v. Clausewitz :

" Serce Francji leży pomiędzy Brukselą a Paryżem. "

Mikołaj II Uwarunkowania polityczne :

Niemieckiej ekspansji na wschód i południowy wschód nie sprzyjało postępujące odradzanie się świadomości narodowej narodów słowiańskich, zarówno w Poznańskiem i na Śląsku, a więc w granicach Rzeszy, jak i w państwie Habsburgów oraz resztkach posiadłości tureckich na Bałkanach. Powoli zaczynało się również modernizować cesarstwo rosyjskie, przeżywające w początkach XX w. znaczne ożywienie gospodarcze, co umożliwiło podjęcie przez carat ekspansji politycznej. Po klęsce w Mandżurii w 1905 r. ekspansja ta ponownie skierowała się w stronę Bałkanów i cieśnin czarnomorskich, zderzając się na tym obszarze z interesami Austro-Węgier i sprzymierzonych z nimi Niemiec. Rosja popierała antyturecką politykę młodych państw bałkańskich, starając się jej nadać także antyaustriacki kierunek. Popierała również odśrodkowe dążenia Słowian zamieszkujących kraje monarchii habsburskiej. W związku z tym wojnę z Rosją uważano w Niemczech i Austro-Węgrzech za nieuchronną. W końcu XIX w. W. Brytania nie tylko utraciła pierwsze miejsce w produkcji przemysłowej, lecz także jej potęga morska została zagrożona przez zbrojenia morskie USA i Niemiec. Zwłaszcza niemiecki program rozbudowy floty wojennej budził jej zaniepokojenie. Rozpoczął się wyścig zbrojeń na morzu, a po załamaniu się ekspansji rosyjskiej w Azji W. Brytania zbliżyła się do związanych już ze sobą sojuszem Francji i Rosji, podejmując politykę izolowania i okrążenia Niemiec.

Jerzy V Po zwycięstwie Prus nad Francją i pokoju w 1871 r. Paryż dążył do rewanżu i odzyskania utraconej Alzacji i Lotaryngii. Przez blisko 20 lat udawało się Bismarckowi utrzymywać pokonaną Francję w izolacji politycznej i skutecznie odsuwać od Niemiec ewenualne zagrożenie w postaci antyniemieckiej koalicji. W 1873 r. "żelazny kanclerz" doprowadził do "sojuszu trzech cesarzy" - Niemiec, Austrii i Rosji. W 1879 r. zawarł tajne przymierze z Austro-Węgrami, poszerzając je w 1882 r. w trójprzymierze niemiecko-austriacko-włoskie, rozbudowane w 1883 r. o sojusz z Rumunią. Pomimo iż na kongresie berlińskim 1878 r. Niemcy pozbawiły Rosję owoców zwycięstwa nad Turcją i skutecznie zahamowały ekspansję rosyjską na Bałkanach, jeszcze przez 10 lat udawało się Niemcom nie dopuścić do zbliżenia francusko-rosyjskiego. Dopiero po zdymisjonowaniu Bismarcka przez cesarza Wilhelma II, który podejmując się "Weltpolitik" - światową ekspansję Niemiec - przestał liczyć się z groźbą izolacji na arenie międzynarodowej, doszło do zawarcia sojuszu francusko-rosyjskiego w 1892 r. Francja udzieliła Rosji olbrzymich pożyczek, przeznaczonych na zwiększenie i modernizację sił zbrojnych i unowocześnienie całego państwa. Owe pożyczki kapitałowe przyczyniły się do szybkiego rozwoju carskiej Rosji. Ta zaś po klęsce w wojnie z Japonią podjęła aktywną politykę na Bałkanach, co zaostrzyło antagonizm austro-rosyjski. W 1903 r. zamach stanu i śmierć króla Aleksandra obaliły wpływy Austro-Węgier w Serbii. Nowy król Piotr prowadził odtąd politykę zdecydowanie antyaustriacką i prorosyjską, dążył do połączenia Serbii z pozostającą od 1878 r. pod okupacją austro-węgierską Bośnią i Hercegowiną i ewentualnego zjednoczenia Serbów z Chorwatami, Słoweńcami i Dalmatyńcami. Antagonizm serbsko-austriacki zaostrzył się, gdy w 1908 r. Austro-Węgry dokonały aneksji okupowanej dotąd Bośni i Hercegowiny.

król Włoch Dalsze zagęszczenie sytuacji spowodowała w 1911 r. wojna włosko-turecka, a następnie w 1912 r. wojna koalicji państw bałkańskich - Bułgarii, Serbii, Grecji i Czarnogóry z Turcją, popieraną dyplomatycznie przez Niemcy, które uzyskały od sułtana koncesje na budowę tzw. bagdadzkiej linii kolejowej. Ekspansja gospodarcza i wojskowa Niemiec w Turcji niepokoiła Rosję, Francję i W. Brytanię, uważającą wschodnią część basenu M. Śródziemnego i Bliski Wschód za strefę swoich interesów. Szybkie zwycięstwo popieranych przez Rosję państw bałkańskich nad Turcją stanowiło klęskę dyplomacji niemieckiej i austro-węgierskiej, którą pogłębiła jeszcze przegrana Bułgarii w 1913 r. w wojnie z Serbią i Grecją o podział łupów. Do konfliktu dołączyła się Rumunia oraz Turcja, która zdołała odzyskać część uprzednio utraconych terenów. Rumunia od pewnego czasu odchodziła od sojuszu z Rzeszą i Austro-Węgrami, rozluźniał się również coraz bardziej sojusz obu tych mocarstw z Włochami, podobnie jak Austro-Węgry zainteresowanymi ekspansją na Bałkanach. Jeszcze w 1900 r. Włochy zawarły z Francją tajny układ o nieagresji i choć w 1912 r. odnowiły sojusz trójprzymierza z państwami niemieckimi, to jednak udział Włoch w wojnie po ich stronie stawał się mało prawdopodobny. Zwłaszcza coraz pewniejszy udział Anglii w koalicji antyniemieckiej odstręczał Włochy od trójprzymierza wobec rosnącego zagrożenia włoskiego wybrzeża przez flotę brytyjską w wypadku wojny. Ożywiały się też coraz bardziej pretensje terytorialne Włoch do Austro-Węgier, gdzie mieszkała spora mniejszość włoska.

Friedrich v. Bernhardi :

" Musimy zapewnić niemieckiej narodowości
i niemieckiemu duchowi należny szacunek na całym świecie, taki, jaki im przysługuje, a jakiego dotąd były pozbawione "

" Wojna jest koniecznością biologiczną, naturalnym prawem w walce o byt. "

ks. Bernhard v. Bülow :

" Nikogo nie chcemy postawić w cieniu, ale domagamy się naszego miejsca pod słońcem. "

Lloyd George :

" Pokój za wszelką cenę jest formułą nie do przyjęcia dla wielkiego narodu angielskiego. "

prezydent W drugiej dekadzie XX w. po niepowodzeniach na Bałkanach, po dwukrotnej klęsce dyplomatycznej Niemiec poniesionej w kryzysach marokańskich 1906 i 1912 r., wobec przyspieszonych zbrojeń Rosji, Francji i W. Brytanii oraz postępującego rozkładu własnego systemu sojuszów, w kołach kierowniczych Niemiec zaczęło utrwalać się przekonanie, że odkładanie konfliktu zbrojnego nie leży w ich interesie. Niemiecki sztab generalny zaczął skłaniać swego austro-węgierskiego sojusznika do bardziej energicznej i stanowczej polityki wobec Serbii. Obawiano się w Berlinie, że wypadku rozpadu Austro-Węgier Niemcy stracą swego głównego sprzymierzeńca. Zamordowanie austro-węgierskiego następcy tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie stworzyło wkrótce dla Austro-Węgier dogodny pretekst do rozprawienia się z Serbią, bez względu na poparcie, jakiego temu państwu udzielała Rosja. Niemcy zachęcały Wiedeń do śmiałej akcji, gwarantując ze swojej strony pełne poparcie militarne i dyplomatyczne. Zachęciło to austriackich zwolenników do działania i do rozprawy z Serbią. Pomimo oporu premiera Węgier Tiszy i niechętnego wojnie starego cesarza Franciszka Józefa rząd Austro-Wegier zdecydował się skierować do Serbii ultimatum tak sformułowane, iż jego przyjęcie musiałoby oznaczać poważne ograniczenie serbskiej suwerenności państwowej. Ponieważ Serbia była podtrzymywana przez Rosję, gdzie również panowały nastroje wojenne, podbudowane fałszywym - jak się wkrótce miało okazać - przekonaniem o gotowości wojennej. Wybuch wojny stawał się nieunikniony, przy czym obie strony były przekonane o swojej wyższości militarnej i oczekiwały szybkiego i decydującego zwycięstwa. Możliwości wojskowe obu systemów sojuszów nie dawały po temu żadnych podstaw, a nadzieje owe wkrótce okazać się miały bardzo kosztowną i krwawą iluzją.

Źródło :  1914 - 1918 z dziejów I wojny światowej   M. Zgórniak ; Kraków 1987

Powrót na stronę główną działu : WOJNA
Copyright 2004 © by Home Page   All rights reserved. ®